Obowiązki ubezpieczającego przy ubezpieczeniu domu jednorodzinnego

Obowiązki ubezpieczającego przy ubezpieczeniu domu jednorodzinnego

Pytanie od agenta z rejonu Rzeszowa: “Klient jest rozgoryczony, bo dostał zmniejszenie wypłaty odszkodowania z powodu nieprzedstawienia dowodu dokonania przeglądu instalacji elektrycznej w ciągu ostatnich 5 lat przed dniem powstaniem pożaru. Pożar wybuchł – jak ustalono – z powodu zwarcia w instalacji elektrycznej. A ubezpieczyciel – jak napisano – nie wymagał posiadania  przeglądów”.

Rola ubezpieczycieli w kontekście przeglądów i przestrzegania przepisów prawnych

Ubezpieczyciel nie musi pisać czy wymaga czy nieposiadania przeglądów.  Jeśli pisze, że nie wymaga to jest to, raczej chwyt marketingowy, że nie wymaga przy zawarciu ubezpieczenia, lub nie będzie wymagał przy małych szkodach.  Bo takimi zapisami Ubezpieczyciel nie może zwolnić właściciela (użytkownika)  domu, nieruchomości od przestrzegania ogólnie obowiązujących przepisów prawa.  A obowiązki w zakresie przestrzegania obowiązków właścicieli domów w zakresie porządków i zasad bezpieczeństwa ustalone są Ustawami lub Rozporządzeniami upoważnionego w ustawie Ministra i  ogłoszonymi w Dzienniku Polskim. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne i inne obiekty, to są to głównie – ale nie wyłącznie –  (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Dz. U. z 2021r. poz. 2351 z późn. zm. i  Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – Dz. U. z 2021 r. poz. 497). I są to przepisy ogólnie obowiązujące, to znaczy wszystkich. Ubezpieczyciel nie musi w swoich OWU powtarzać tych obowiązków, ale musi ich także przestrzegać.

Stąd ważne, aby przy zawieraniu ubezpieczenia (np. domu, mieszkania) poinformować ubezpieczającego o tych obowiązkach, a głównie o okresowych  przeglądach. Dobrze, aby taka wzmianka znalazła się także na ARP  z przeprowadzonego rozpoznania potrzeb.

Informacja dla naszych ubezpieczonych

Ja osobiście nie zawieram dużo ubezpieczeń, ale aby nie wyjść z wprawy, ubezpieczam i zawieram ubezpieczenia. Od kilkunastu już  lat swoim klientom do polisy załączam zawsze informację o przeglądach. Przy mobilnych formach przesyłam ją elektronicznie.  Tą informację załączam poniżej, bo  może być przydatna dla niektórych dystrybutorów.  Można także korzystać z podobnych informacji przygotowanych przez niektóre zakłady ubezpieczeniowe (np. Warta, Uniqa).   Sam osobiście zachęcam do stosowania podobnej w Waszej działalności.

Wzór mojej informacji:

Szanowni Państwo!

Za moim pośrednictwem ubezpieczyliście swój dom jednorodzinny, co jest potwierdzone otrzymaną polisą.  Szczegóły ubezpieczenia, których nie omówiliśmy w trakcie ubezpieczenia  macie w otrzymanych razem z polisą dokumentach: Karcie produktu oraz Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zawsze w razie potrzeby możecie zwrócić się bezpośrednio do mnie, adres znajduje się na końcu tej informacji.

Zachęcam Was do zapoznania się z tymi dokumentami. Proszę także pamiętać o zapłaceniu w określonym terminie składki lub rat składki. W razie niezapłacenia w terminie składki odpowiedzialność Ubezpieczyciela wygasa.

Ważne obowiązki właściciela nieruchomości

Proszę także pamiętać, że musicie Państwo przestrzegać wszystkich przepisów prawa dotyczących eksploatacji domów i ich bezpieczeństwa. Ubezpieczyciel nie określa ich w OWU, tylko wymaga przestrzegania przepisów prawa powszechnie obowiązującego. (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Dz. U. z 2021r. poz. 2351 z późn. zm. i  Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – Dz. U. z 2021 r. poz 497)

Do takich obowiązków należy przeprowadzanie okresowych przeglądów stanu budynku, instalacji oraz bezpieczeństwa ich eksploatacji. Dokumenty z tych kontroli są niezbędne przy powstaniu szkody, jeśli zachodzi związek przyczynowo skutkowy pomiędzy przyczyną np. pożaru domu i stanem jego instalacji.  Dlatego dokumenty należy zawsze przechowywać, a dla bezpieczeństwa można je zeskanować i przechowywać  w wersji elektronicznej. W poniższej tabeli przekazuję informację o wymaganych przeglądach:

Ważne: czyszczenie przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, obiektach budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego nie wymaga kwalifikacji kominiarskich. Oznacza to, że można je czyścić we własnym zakresie, ale lepiej zlecić kominiarzowi. Raz w roku musi być kontrola kominiarza, sprawdzenie stanu techicznego komina potwierdzona protokołem.

Jeszcze raz przypominam, że w każdej sprawie możecie zwrócić się do mnie we wszystkich sprawach związanych z zawartym ubezpieczeniem, ale także w innych sprawach: nowego ubezpieczenia, doubezpieczenia lub jego zmiany. Zawsze możecie liczyć na profesjonalną pomoc i doradztwo.

W razie powstania zdarzenia lub wypadku:

  • Jak najszybciej zabezpiecz miejsce zdarzenia i podejmij działania zmniejszające zwiększenie strat i kosztów.
  • W przypadku pożaru: wezwij straż pożarną – tel. (112 , 998).
  • W przypadku zalania: zamknij dopływ wody.
  • W przypadku kradzieży: powiadom policję (112, 997), ochronę obiektu.
  • Jeśli są ranni i poszkodowani: wezwij pogotowie (112, 999).
  • Zgłoś zdarzenie do Ubezpieczyciela. Jego dane masz na polisie. Najlepiej zgłosić bezpośrednio infolinią lub e-mailem, na druku zawartym na stronie www Twojego Ubezpieczyciela.

                     

Aktualności

Mapa Agentów: Insurtech, który realnie wspiera agentów ubezpieczeniowych

Mapa Agentów: Insurtech, który realnie wspiera agentów ubezpieczeniowych

W świecie ubezpieczeń, w którym precyzja, czas reakcji i jakość doradztwa decydują o przewadze konkurencyjnej, technologia staje się nie tylko
Zmiany w prawie lotniczym dotyczą też dronów

Zmiany w prawie lotniczym dotyczą też dronów

Cykl “Czy wiesz, że…“ W tej serii dzielimy się ciekawostkami, najnowszymi informacjami z branży ubezpieczeniowej oraz praktycznymi wskazówkami, które pomogą Wam
Lokalny digital marketing – jak Agenci Ubezpieczeniowi mogą skutecznie promować swoją działalność w regionie?

Lokalny digital marketing – jak Agenci Ubezpieczeniowi mogą skutecznie promować swoją działalność w regionie?

Współczesny rynek ubezpieczeń stawia przed agentami nowe wyzwania, zwłaszcza w kontekście lokalnej konkurencji. Coraz więcej klientów szuka informacji online, porównuje
Sprzedaż ubezpieczeń na życie jako usystematyzowany proces

Sprzedaż ubezpieczeń na życie jako usystematyzowany proces

Jak wspomniałem w poprzednim artykule, sprzedaż ubezpieczeń na życie nie musi być trudnym i incydentalnym „polowaniem”. Dzięki rozsianiu informacji o
Większość rolników wciąż nie ubezpiecza swoich upraw?

Większość rolników wciąż nie ubezpiecza swoich upraw?

Cykl “Czy wiesz, że…“ W tej serii dzielimy się ciekawostkami, najnowszymi informacjami z branży ubezpieczeniowej oraz praktycznymi wskazówkami, które pomogą Wam
Szkolenie: “Assistance Medyczny – Przyszłość Opieki Zdrowotnej”

Szkolenie: “Assistance Medyczny – Przyszłość Opieki Zdrowotnej”

Rynek ubezpieczeń i usług medycznych dynamicznie się rozwija, a klienci coraz częściej oczekują szybkiego i wygodnego dostępu do opieki zdrowotnej.